O mnie

DSC_4168

Tomasz Snarski – urodzony 28 września 1985 roku w Gdańsku. Adwokat, doktor nauk prawnych (teoria i filozofia prawa, prawo karne materialne), nauczyciel akademicki, społecznik, twórca. Od 2009 r. pracownik naukowo – dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji UG. W latach 2010 – 2012 założyciel i redaktor naczelny Gazety Wydziału Prawa i Administracji UG. W 2012 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazał się jego debiutancki tomik poezji pt. „Przezpatrzenia” (drugie wydanie książki ukazało się w 2014 roku). Z kolei w 2016 roku ukazał się kolejny tomik pt. „Werblista”, wydany w Wilnie.

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Gdańsku oraz Wydziału Prawa i Administracji UG (studia ukończył z najwyższą lokatą), stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz laureat licznych stypendiów i nagród naukowych, w tym zwycięzca konkursu Czerwonej Róży dla Najlepszego Studenta Trójmiasta (2008), laureat III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. S. Mikke dla aplikantów adwokackich (2011). Laureat konkursów historycznych i humanistycznych. Miłośnik najnowszej historii Polski, zwłaszcza historii Solidarności.

W 2014 roku zdobył tytuł Profesjonalisty Forbesa, wygrywając w rankingu Profesjonaliści Forbesa 2014, w kategorii wykonywanego przez niego zawodu adwokata. W 2015 roku został nagrodzony przez Kwartalnik Znad Wilii w konkursie Polacy Wielu Kultur. W 2009 roku odbył staż w Biurze Legislacyjnym Kancelarii Senatu RP (Biuro ds. Wykonywania Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego), pełnił także funkcję Przewodniczącego Pomorskiego Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Od 2014 roku jest członkiem zarządu prestiżowego Stowarzyszenia Czerwonej Róży, wspierającego wiele cennych inicjatyw w środowisku akademickim Pomorza. Od 2016 roku jest stałym współpracownikiem Kwartalnika „Znad Wilii”.  W 2016 roku został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w skład Rady Muzeum Stutthof w Sztutowie. Od 2016 do 2017 roku członek Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Gdańska. W 2017 roku założyciel i fundator Fundacji Gdańskiej Jedynki, mającej wspierać I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Autor kilkudziesięciu prac naukowych i publicystycznych, w tym współautor vademecum z wiedzy o społeczeństwie dla uczniów szkół średnich, repetytorium z prawa karnego materialnego dla studentów, Leksykonu retoryki prawniczej. 100 podstawowych pojęć pod red. K. Zeidlera oraz P. Rybińskiego, a także hasła poświęconego prawom więźniów w międzynarodowej Encyclopedia of Global Studies pod red. H. K. Anheier, M. Jungersmeyer, Wydawnictwo SAGE. Obszary zainteresowań badawczych Tomasza Snarskiego to: prawo karne, prawa człowieka, teoria i filozofia prawa (zwłaszcza zagadnienia sprawiedliwości transformacyjnej i relacji pomiędzy prawem a moralnością), a także prawne aspekty wielokulturowości, w tym zwłaszcza prawna ochrona mniejszości narodowych i etnicznych. Od grudnia 2016 roku członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Od czerwca 2017 roku członek Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy.

Aktywny działacz na rzecz przestrzegania praw człowieka. Założyciel i opiekun Międzywydziałowego Koła Praw Człowieka UG im. Gustawa Radbrucha. Opiekun Sekcji Praw Człowieka Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej działającej przy WPiA UG. W marcu 2011 roku złożył do Parlamentu Europejskiego petycję dotyczącą praw językowych Polaków na Litwie, która, mimo sprzeciwu władz litewskich, do tej pory jest rozpatrywana przez Parlament Europejski.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s